Krajowy system e-faktur. Co to jest KSEF?
O KSeF

Koniec konsultacji KSeF – Zmiany i wnioski po konsultacjach

2024-03-22

Po intensywnym miesiącu konsultacji dotyczących Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF), Ministerstwo Finansów zamyka ten etap dialogu z użytkownikami. Około 10 tysięcy osób wzięło udział w cyklu spotkań "Konsultujemy KSeF", dzieląc się swoimi opiniami i sugestiami. Teraz, przed nami podsumowanie wyników i zapowiedź planowanych zmian w systemie KSeF.

Zakończenie konsultacji KSeF

Zakończenie konsultacji KSeF otwiera nowy rozdział dla systemu fakturowania elektronicznego w Polsce. Odbywające się od 16 lutego do 1 marca spotkania konsultacyjne zgromadziły szerokie grono zainteresowanych, włączając przedsiębiorców, księgowych oraz przedstawicieli różnych branż, co świadczy o znacznym zainteresowaniu i potrzebie udoskonalenia systemu e-faktur. Podczas spotkań "Konsultujemy KSeF", uczestnicy mieli okazję zapoznać się z obecnymi funkcjonalnościami KSeF i rozwiązaniami prawnymi.

KSeF aplikacja testowa – wpływ na zmiany

Uruchomienie KSeF w wersji testowej na początku 2022 roku stanowiło ważny krok w kierunku digitalizacji procesów fakturowania w Polsce i miało kilka kluczowych zalet. Przede wszystkim, umożliwiło użytkownikom zapoznanie się z systemem, jego interfejsem oraz funkcjonalnościami, zanim stanie się on obowiązkowy. Jednocześnie, informacja zwrotna od użytkowników korzystających z wersji testowej jest niezwykle cenna dla Ministerstwa Finansów. Pozwala ona zidentyfikować szereg obszarów wymagających poprawy lub modyfikacji, by KSeF aplikacja i cały system były jak najbardziej intuicyjny i przyjazny dla przedsiębiorców w Polsce.

Spotkanie podsumowujące konsultacje

Spotkanie podsumowujące, na którym Ministerstwo Finansów przedstawi główne założenia zmian, które zostaną wprowadzone w system KSeF, odbędzie się 21 marca. Spotkanie to będzie miało format hybrydowy, umożliwiając uczestnictwo zarówno stacjonarnie, w siedzibie Ministerstwa, jak i online. To wyjątkowa okazja, aby dowiedzieć się więcej o przyszłości KSeF oraz o tym, jak zgłoszone przez uczestników konsultacji sugestie wpłyną na dalszy rozwój systemu. Nie przegap okazji, aby być na bieżąco z przyszłymi zmianami w KSeF. Zarejestruj się już teraz, aby uczestniczyć w nadchodzącym spotkaniu podsumowującym.

Podsumowanie

Konsultacje KSeF zakończyły się, ale rozmowa na temat przyszłości fakturowania elektronicznego w Polsce trwa. Udział społeczności w tych konsultacjach pokazał, jak ważny jest dostęp do prostego, intuicyjnego i funkcjonalnego systemu e-faktur. Ministerstwo Finansów słucha i odpowiada na potrzeby użytkowników, co będzie miało bezpośredni wpływ na dalsze usprawnienia systemu KSeF. Korzystanie z KSeF prawdopodobnie stanie się obligatoryjne w 2025 roku dla wszystkich podmiotów gospodarczych. Szczegółowy termin wprowadzenia obowiązku zostanie ogłoszony na przełomie kwietnia i maja tego roku.