Krajowy system e-faktur. Co to jest KSEF?
O KSeF

Pieczęć elektroniczna – czym jest i jak ją uzyskać?

2024-03-13

W dobie cyfryzacji i przenoszenia biznesu do przestrzeni wirtualnej, narzędzia takie jak pieczęć elektroniczna stają się niezbędne dla sprawnego i bezpiecznego funkcjonowania firm. Pieczęć elektroniczna oraz kwalifikowana pieczęć elektroniczna to terminy, które coraz częściej pojawiają się w kontekście obiegu dokumentów elektronicznych. Ale co dokładnie oznaczają i jakie korzyści mogą przynieść Twojej organizacji?

Pieczęć elektroniczna – podstawy

Pieczęć elektroniczna jest cyfrowym odpowiednikiem tradycyjnej pieczątki. Służy do potwierdzania autentyczności i integralności dokumentów elektronicznych wysyłanych przez osoby prawne, takie jak firmy, stowarzyszenia czy instytucje publiczne. Użytkowanie elektronicznej pieczęci kwalifikowanej gwarantuje, że dokument został wydany przez daną jednostkę, co zwiększa zaufanie do transakcji elektronicznych.

Kwalifikowana pieczęć elektroniczna a podpis elektroniczny

Choć pieczęć elektroniczna i podpis elektroniczny pełnią podobne funkcje, istnieje między nimi kluczowa różnica. Podczas gdy podpis elektroniczny jest używany przez osoby fizyczne do potwierdzenia swojej tożsamości oraz akceptacji treści dokumentów, kwalifikowana pieczęć elektroniczna jest przeznaczona dla osób prawnych. Nie jest ona więc elektronicznym odpowiednikiem podpisu osoby prawnej, lecz stanowi potwierdzenie pochodzenia i integralności dokumentu ze strony firmy czy organizacji.

Zastosowanie pieczęci elektronicznej

Wykorzystanie pieczęci elektronicznej obejmuje szeroki zakres działań w ramach działalności firmy:

  • Wymiana oficjalnej korespondencji biznesowej,
  • Wystawianie faktur elektronicznych,
  • Składanie ofert dla klientów,
  • Autoryzacja dokumentów prawnych,
  • Uwierzytelnianie w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF).

Pieczęć elektroniczna jest szczególnie wartościowa w kontekście KSeF, ponieważ ułatwia zarządzanie uprawnieniami w aplikacji podatnika, eliminując konieczność składania dodatkowych zawiadomień do urzędu skarbowego.

Jak uzyskać kwalifikowaną pieczęć elektroniczną?

Proces uzyskania kwalifikowanej pieczęci elektronicznej jest prosty i może być zrealizowany w całości online. Wymaga to złożenia wniosku przez osobę uprawnioną do reprezentowania firmy oraz potwierdzenia autentyczności wniosku za pomocą kwalifikowanego podpisu elektronicznego. W niektórych przypadkach może być wymagana osobista weryfikacja tożsamości.

Ile kosztuje elektroniczna pieczęć kwalifikowana?

Koszt elektronicznej pieczęci kwalifikowanej jest zmienny i zależy od wybranej opcji oraz dostawcy usług. Ceny zaczynają się od ponad 1000 zł netto za rozwiązania podstawowe, ale mogą wzrosnąć w przypadku zaawansowanych integracji i wymagań dotyczących wydajności.

Podsumowanie

Pieczęć elektroniczna stanowi kluczowe narzędzie dla każdej nowoczesnej organizacji, ułatwiając bezpieczną i efektywną wymianę dokumentów elektronicznych. Inwestycja w kwalifikowaną pieczęć elektroniczną to krok w stronę cyfryzacji procesów biznesowych, zapewniający zgodność z prawnymi wymogami oraz podnoszący poziom zaufania wśród partnerów biznesowych. Jeśli myślisz o wdrożeniu tej technologii w swojej firmie, teraz jest najlepszy moment, aby to zrobić.