Krajowy system e-faktur. Co to jest KSEF?
O KSeF

Kto powinien już korzystać z systemu e-faktur?

2024-03-22

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) stanowi kluczowy moment dla polskich przedsiębiorców, zmieniając oblicze tradycyjnego fakturowania. Chociaż obowiązkowe przystąpienie do systemu zostało przesunięte, to korzyści płynące z wczesnej adaptacji mogą znacząco wpłynąć na efektywność i bezpieczeństwo operacji biznesowych. Sprawdź, dlaczego już teraz warto zainteresować się e-fakturowaniem i kto może na tym najwięcej zyskać.

Kiedy nowa data wprowadzenia KSeF?

Od stycznia 2022 roku przedsiębiorcy mają możliwość dobrowolnego korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur, z perspektywą obowiązkowego wdrożenia nie wcześniej niż w styczniu 2025. System ten miał obowiązywać w formie obligatoryjnej od 1 lipca 2024 roku. Aktualnie, wskazanie nowej daty wdrożenia KSeF planowane jest na przełomie kwietnia i maja 2024 roku. Opóźnienie obowiązkowego używania KSeF jest szansą na dokładne przygotowanie się do zmian, ale też okazją do skorzystania z licznych zalet e-fakturowania.

Korzyści z wcześniejszego przystąpienia do systemu e-faktur:

  • Przygotowanie do obowiązkowych zmian: Wcześniejsze doświadczenie z systemem e-faktur pozwoli na płynne przejście do obowiązkowego e-fakturowania, minimalizując ryzyko błędów i zakłóceń w działalności.
  • Bezpieczeństwo i przejrzystość transakcji: KSeF gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa i łatwość weryfikacji faktur, co jest korzystne zarówno dla wystawiających, jak i odbiorców.
  • Testowanie systemu w realnych warunkach: Dobrowolne przystąpienie umożliwia testowanie funkcjonalności systemu w codziennej działalności, oferując możliwość dostosowania procesów biznesowych do nowego środowiska.

Kto powinien już teraz korzystać z systemu KSeF?

W pierwszej kolejności obowiązkiem korzystania z systemu e-faktur będą objęci czynni podatnicy VAT, co stanowi zdecydowaną większość przedsiębiorstw działających na rynku. System e faktur ma na celu usprawnienie i automatyzację procesu fakturowania, a także zwiększenie przejrzystości transakcji gospodarczych. E-faktura w ramach KSeF ma również przyczynić się do ograniczenia możliwości występowania błędów oraz nadużyć podatkowych. Warto jednak zaznaczyć, że z systemu e-fakturowania wyłączone zostają transakcje B2C, czyli te, które są realizowane bezpośrednio między przedsiębiorstwami a konsumentami nieprowadzącymi działalności gospodarczej. Jest to znaczące uproszczenie dla wielu przedsiębiorców, którzy na co dzień obsługują klientów indywidualnych.

Ponadto ustawodawca przewidział możliwość odroczenia terminu wdrożenia obowiązkowego e-fakturowania dla określonych grup podatników, takich jak podmioty zwolnione z VAT lub te, które wykonują wyłącznie czynności zwolnione od podatku. Taki krok ma na celu zapewnienie tych przedsiębiorców dodatkowego czasu na adaptację do nowych przepisów oraz na wdrożenie niezbędnych zmian w swoich systemach księgowych. 

Krajowy System e-Faktur od 2025 – czy Twoja firma jest gotowa?

Czy jesteś gotów na zmiany, które niesie ze sobą system e-faktur? Nie czekaj na ostatnią chwilę z wdrożeniem KSeF w swojej firmie. Zacznij już dziś, by wykorzystać ten czas na dostosowanie się do nowych regulacji i maksymalizację korzyści związanych z e-fakturowaniem. Sprawdź, jak możesz przygotować swoją firmę na te zmiany i jakie korzyści możesz z tego czerpać.