Krajowy system e-faktur. Co to jest KSEF?
O KSeF

Czy faktury elektroniczne przekładają się na szybsze uzyskanie zapłaty?

2024-05-08

W dobie cyfryzacji faktury elektroniczne stają się coraz bardziej popularne wśród przedsiębiorstw, zarówno dużych korporacji, jak i małych firm. Zmiany w prawodawstwie przyczyniają się do tego, że przedsiębiorcy coraz częściej pytają, czy przejście na e-faktury rzeczywiście może przyspieszyć proces uzyskiwania zapłat od kontrahentów. W tym artykule przyjrzymy się, jak faktura elektroniczna wpływa na cykl płatności i czy może skutecznie przyspieszyć przepływ środków finansowych w firmie.

Ustrukturyzowana faktura elektroniczna w KSeF

Wprowadzenie Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) w Polsce stanowi istotny krok w kierunku cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych oraz fakturowania. System ten wprowadza pojęcie ustrukturyzowanej faktury elektronicznej, która jest kluczowym elementem tego rozwiązania. Ustrukturyzowana faktura elektroniczna to dokument wystawiany w standardzie XML, który jest zgodny z określonymi przez system KSeF schematami i strukturami. Faktury te są generowane w sposób, który umożliwia automatyczne ich przetwarzanie przez różne systemy księgowe bez potrzeby ręcznego wprowadzania danych. Kluczową cechą ustrukturyzowanej faktury elektronicznej jest jej format, który jest zaprojektowany tak, aby był czytelny zarówno dla maszyn, jak i dla ludzi.

Faktura elektroniczna ustawa – kiedy obowiązkowy KSeF?

Najnowsze aktualizacje dotyczące terminów wdrożenia KSeF to: 

1 lutego 2026 roku: Obowiązkowy KSeF zostanie wprowadzony dla przedsiębiorców, których obrót w roku poprzedzającym wprowadzenie systemu przekroczył 200 milionów złotych.

1 kwietnia 2026 roku: System KSeF stanie się obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców, bez względu na wielkość obrotów.

W ramach przygotowania do obowiązkowego wdrożenia KSeF przedsiębiorcy powinni rozpocząć proces integracji swoich systemów księgowych z KSeF już teraz. 

Jak elektroniczna faktura może przyspieszyć proces uzyskania zapłaty?

  1. Szybsze dostarczenie faktury do odbiorcy: E-faktury mogą być wysyłane i odbierane w czasie rzeczywistym, co eliminuje opóźnienia związane z przesyłką pocztową czy koniecznością dostarczenia dokumentu fizycznie.
  2. Automatyzacja procesu księgowania: Ustrukturyzowane faktury elektroniczne łatwo integrują się z systemami księgowymi, co umożliwia automatyczne księgowanie przychodów i wydatków, redukując czas potrzebny na przetwarzanie transakcji.
  3. Mniejsza liczba błędów: Automatyzacja oraz standardy formatów faktur elektronicznych minimalizują ryzyko błędów ludzkich, które mogą opóźniać procesy płatności, takie jak błędne numerowanie czy niewłaściwe kwoty.
  4. Łatwiejsze zarządzanie należnościami: Systemy obsługujące faktury elektroniczne często oferują narzędzia do monitorowania statusu płatności, co pozwala na szybsze reagowanie w przypadku opóźnień i lepszą kontrolę nad przepływem pieniędzy.
  5. Lepsza komunikacja z klientami: E-faktury można łatwo udostępniać i omawiać online, co ułatwia rozwiązywanie ewentualnych sporów i niejasności, skracając czas potrzebny do uzyskania zapłaty.

Przejście na fakturę elektroniczną oferuje szereg korzyści, które mogą przyczynić się do przyspieszenia uzyskania zapłaty. Automatyzacja, redukcja błędów, szybka komunikacja oraz łatwiejsze zarządzanie należnościami to tylko niektóre z zalet, które realnie wpływają na przepływ finansów w firmach. W miarę jak coraz więcej przedsiębiorstw adaptuje te nowoczesne rozwiązania, e-faktury będą odgrywały coraz ważniejszą rolę w środowisku biznesowym.